Viceministras Linas Obcarskas: studentų sportas turi tapti geriausia vieta sportuoti 19-24 metų sportininkams

Viceministras Linas Obcarskas: studentų sportas turi tapti geriausia vieta sportuoti 19-24 metų sportininkams

Lietuvos studentų dziudo čempionate šiais metais ant tatamio kovoti žengė rekordinis skaičius sportininkų, o jų kovų pasižiūrėti atvyko ne tik sportininkų artimieji, bet ir gausus būrys garsių šią sporto šaką palaikančių žmonių. Vienas iš tokių buvo Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos viceministras Linas Obcarskas.

Šių metų čempionatas buvo pirmasis, kurį organizavo naujai išrinkta Lietuvos studentų sporto asociacijos vadovybė. Siekiant populiarinti studentų sportą ir kelti vykstančių čempionatų lygį, buvo priimta daug pakeitimų, kuriuos studentų sporto bendruomenė priėmė teigiamai.

Apie visus pokyčius ir studentų sporto vaidmenį bendroje Lietuvos sporto struktūroje pakalbinome jau minėtą Liną Obcarsą.

- Įvyko daug pokyčių tiek organizuojant studentų sporto veiklą, tiek ją finansuojant. Kaip vertinate šiuos pokyčius ir kaip norėtumėte, kad atrodytų studentų sportas po šių pokyčių?
- Pagrindinis tikslas būtų, kad tai būtų rimta vieta sportininkams, kurie yra 19-24 metų amžiaus. Tai tas vadinamas pereinamasis laikotarpis iš jaunimo į suaugusių sportą ir čia matau neišnaudotą terpę, neišnaudotas ir universitetų potencialas. Tad norėtųsi, kad aukšto meistriškumo sportininkai tai išnaudotų ir atrastų save studentų sporte. Pakankamai sėkmingai yra vystomas dvigubos karjeros projektas. Visi pasaulio ir Europos prizininkai galės gauti finansavimą studijoms universitetuose ir kolegijose. Sportininkas sportuodamas galės gauti finansavimą. Lygiai taip pat finansavimą gau sportininkas baigęs savo sportininko karjerą. Taip sukuriamos sąlygos sportininkui įgyti norimą profesiją.
- Kaip įsivaizduojate studentų sportą po penkerių metų?
- Norėčiau, kad čempionatuose dalyvautų daugiau rinktinių narių. Tai keltų čempionatų susidomėjimą, universitetų žinomumą. Labai svarbu, kad pradėtų keistis į gerą pusę universitetų sporto infrastruktūra. Reikia keisti požiūrį į šį dalyką, universitetui turi būti patrauklu turėti gerą sporto bazę, kuri studentams suteikia labai didelę pridėtinę vertę prie studijų.
- Daug šnekama apie aukšto meistriškumo sportininkus, o kaip pritraukti sportuoti aukščiausių tikslų sporte nesiekiančius studentus?
- Turi būti sinergija. Kaip minėjau, pagerinus infrastruktūrą, bus gerinamos sportavimo sąlygos, kas leis pritraukti aukšto meistriškumo sportininkus, o jie pritrauks mases. Studentų čempionatas tuo ir įdomus, kad pavyzdžiui dziudo čempionate eina kovoti baltas diržas ir juodas diržas. Kur daugiau yra galimybė pakovoti su pasaulio ar Europos prizininku ar su tuo kuris ruošiasi olimpinėms žaidynėms? Ir taip pat reikia keisti universitetų požiūrį į sportuojančius žmones. Tai labai stipriai atsiliepia universiteto žinomumui tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje.

Viena naujausių sporto bazių Lietuvoje gali pasigirti Vytauto Didžiojo universitetas (VDU). Bendraujant su sportuojančiais sportininkais daug gerų atsiliepimų galima girdėti būtent apie šį universitetą, tad pakalbinome sportininkus į vietinius ir tarptautinius renginius lydinčią  VDU profesorę Aušrą Lisinskienę.

- Kalbant su sportininkais daug gerų atsiliepimų galima išgirsti apie jūsų universitetą. Kaip pavyksta tai pasiekti?
- Mūsų universitetas išties rūpinasi sportuojančiais studentais, mes stengiamės juos girdėti ir atliepti jų poreikius. Mūsų studentai gauna aprangas, stipendijas. Sudaromos sąlygos sportuoti ir mokytis. Bet gal mes skiriamės nuo kitų tuo, kad mes rūpinamės studentais ne iki kol jie pas mus įstoja studijuoti, bet ir viso proceso metu. Mes bendraujame, domimės kaip studentai jaučiasi, rūpinamės jų psichologine būkle ir todėl girdime gerus atsiliepimus.
- Viceministras Linas Obcarskas minėjo, kad reikia gerinti sporto infrastruktūrą. Jūs ją turite vieną geriausių Lietuvoje. Ar jaučiate, kad jos turėjimas padeda pritraukti studentus ir rinktis jūsų universitetą?
- Mes investuodami į sporto ir kitą infrastruktūrą siekiame dviejų dalykų. Pirmas, kad studentui būtų universitete gera ir malonu būti. Tam pasitarnauja tiek atnaujintos ar naujos sporto bazės, universiteto erdvės, auditorijos. Antra, mes norime, kad studentas gautų viską vienoje vietoje. Kad jis sportuodamas, kad ir tą pačią dziudo sporto šaką ar krepšinį, ar futbolą ar bet kurią kitą sporto šaką, taip pat turėtų treniruoklių salę šalia, kur dirba kvalifikuoti treneriai, kurie čia ir dabar patars dėl krūvių ar kitų kylančių klausimų. Visa tai sukuria patrauklaus universiteto įvaizdį, kuris be abejo pasitarnauja pritraukiant studentus rinktis mūsų universitetą.
- Kokių patarimų galėtumėte duoti norint pritraukti sportuoti daugiau studentų?
- Jau minėjau, ką mes darome mūsų universitete ir tai, manau, tam pasitarnauja. Tai visų pirma sąlygos, kurias gauna studentas. Antra, domėjimasis viso proceso metu studentais. Mūsų studentai nuolat yra informuojami apie jų laukiančius startus. Nėra taip, kad apie savo startus jie sužino likus dienai ar dviem. Todėl jie planuojasi, ruošiasi ir mes neturim problemų prikalbinant studentus atstovauti universitetą. Na ir žinoma įvairios, atrodo nematomos, smulkmenos, bet kurios labai svarbios ir sukuria tą norą sportuoti. Tai pavyzdžiui mūsų studentai žino, kad po pasirodymų jie bus matomi, bus nuotraukos, straipsniai, asmeniniai pokalbiai, medalių atšventimas ir visa kita, kas kažkam atrodo nesvarbu, bet studentui kartais tik to ir reikia, kad jis ateitų ir atstovautų universitetą.